Za vraždu 25-ročnej priateľky si má Holanďan odsedieť 22 rokov. Aké dôkazy ho usvedčujú ?

Autor: Jaroslav Taldík | 6.10.2016 o 10:42 | Karma článku: 2,29 | Prečítané:  652x

Okresný súd Bratislava I poslal minulý týždeň Holanďana Jana Gerrita K. za mreže na 22 rokov za vraždu jeho 25-ročnej priateľky Simony, ktorú mal v novembri 2014 najprv utĺcť a potom zapáliť na Obchodnej ulici v Bratislave. 

Rodine zavraždenej by mal navyše zaplatiť 100.000 eur ako nemajetkovú ujmu. Čo sa podľa súdu dialo pred vraždou a aké dôkazy obžalovaného usvedčujú?

Na začiatku spomeniem objektívne skutočnosti. Dňa 26. novembra 2014 o 04.46 h zavolali hasičov k požiaru bytu na Obchodnej ulici v Bratislave. Požiarnici vstúpili do bytu o 05.05 h a okrem požiaru v ňom našli aj telo nešťastnej Simony. Podľa obhliadajúceho lekára bola v podstate ubitá, následne poliata horľavinou a zapálená. Zomrela na následky vdychovania toxických splodín.

Bulvár priniesol informáciu, že pár sa zoznámil na výletnej lodi, kde obaja pracovali. Mali spolu chodiť asi dva roky.

Vyšetrovanie v takýchto prípadoch komplikuje fakt, že ako už z povahy samotného zločinu vyplýva, priamych dôkazov býva poväčšine málo. Ďalšie stopy zničil oheň a samozrejme aj pobehujúci požiarnici, ktorí logicky museli najprv na mieste činu uhasiť požiar.

Strážcovia zákona pár hodín po vražde zadržali ako podozrivého spomenutého Holanďana. Našli ho opitého a v roztrhanom oblečení. Spáchanie akejkoľvek vraždy však popieral.

Aké dôkazy tak podľa prokuratúry svedčia o mužovej vine?

Takže predovšetkým je to jeho oblečenie. „Nájdené rifle boli v byte zašpinené nielen od sadzí, ale najmä od škvŕn, ktoré boli vyhodnotené ako pochádzajúce od krvi poškodenej, čo vysvetľuje, že jedine obžalovaný bol s poškodenou, keď táto krvácala,“ povedal okrem iného prokurátor vo svojej záverečnej reči. Krv dievčiny sa našla aj na ďalšom oblečení obžalovaného, ktoré mal na sebe, keď ho zadržala polícia.

Dôležitý je aj motív obžalovaného, ktorý sa mal odhodlal nešťastnú dievčinu zabiť.

 „Je potrebné si uvedomiť, že jedinou do úvahy prichádzajúcou osobou, ktorá mala motív vykonať tento trestný čin, je osoba obžalovaného a to zo žiarlivosti,“ uviedol ďalej prokurátor. Žiarlivosť skonštatoval u obžalovaného aj znalec, ktorý ho vyšetroval.

V osudnú noc vraždy boli Simona aj Gerrit spolu v jednom bratislavskom bare. Obaja boli značne opití. Z baru neodišli spolu. Simonu, ktorá ledva chodila, odprevadil do bytu na Obchodnej ulici zamestnanec podniku. „Svedok P. poškodenú vo vysokom štádiu opitosti odprevadil domov, pomáhal jej, keď spadla na schodoch, prikladal jej k brade servítku, ktorá bola nájdená v predmetnom byte,“ opísal prokurátor udalosti krátko pred vraždou. P. sa potom vrátil späť do baru.

Okrem neho bol však v byte, kde dievčinu zavraždili, podľa prokuratúry aj Holanďan. V byte totiž policajti našli jeho oblečenie spolu s pohárikom z baru, ktorý mu personál venoval. Okrem toho mala mať dvojica od bytu dva zväzky kľúčov. Jeden mal pri sebe Gerrit Jan K. pri zadržaní a druhý sa našiel v byte. Zamestnanec a svedok P., po odprevadení dievčiny domov, jej kľúče zobral a v bare ich odovzdal obžalovanému.

Podľa výpovedí zamestnancov podniku odišiel Holanďan z baru o tretej hodine ráno, znalci určili čas smrti Simony medzi 03.15 – 03.40 h. Bezpečnostná kamera zachytila muža o 03.21 h pri Crowne Plaza. O 04.17 h vošiel do jednej bratislavskej herne. Hasičom ohlásili požiar o 04.46, požiarnici vstúpili do bytu o 05.05 h.

 „Neexistuje iné logické vysvetlenia ako to, že obžalovaný pod vplyvom alkoholu napadol poškodenú, tento útok sa zjavne poškodená snažila odvrátiť svojim útekom, avšak to sa jej nepodarilo, nakoľko bola dostihnutá na chodbe a vytiahnutá späť do bytu, čomu nasvedčujú krvné stopy nájdené na schodisku a chodbe predmetného bytového domu. Potom, čo obžalovaný v byte pokračoval vo fyzickom útoku na poškodenú, táto ostala v bezvedomí a následne v snahe zahladiť za sebou stopy, polial poškodenú horľavinou a potom zapálil,“ doplnil prokurátor. Na telo Simony ešte nahádzal aj ďalší odev.

Prokurátor sa zmienil aj o správaní obžalovaného po tom, čo bola dievčina zavraždená. Holanďan totiž obvolal viacerých členov rodiny, pričom podľa nich im v noci opitý volával zvyčajne vtedy, keď vyviedol niečo zlé. Simone však nezavolal ani raz.

Gerritovi Janovi K. nepomohla ani správa z Interpolu. Podľa nej má na svedomí lúpežné prepadnutie, zavinenie závažnej škody na zdraví, vyhrážanie sa smrťou, porušenie zákona o drogách a ďalšie skutky.

Obžalovaný na súde odmietol vypovedať, prehlásil však, že je nevinný.

Obhajca vo svojej záverečnej reči trval na nevine svojho klienta, argumentoval, že dokazovanie sa podľa neho uberalo len voči obžalovanému, pričom vraždu mohla spáchať aj iná osoba. Podľa neho neexistuje voči obžalovanému žiaden priamy dôkaz, že vraždu spáchal.

Advokát ďalej poukázal na fakt, že v prípade vypočutých svedkov išlo o rodinu a kamarátky zavraždenej, pričom všetci boli už dopredu presvedčení, že skutok spáchal obžalovaný. Holanďana mali pritom vidieť len raz alebo dva krát v živote v rozsahu minút alebo hodín. Ich výpovede považoval za neobjektívne.

Podľa obhajcu svedkovia nepotvrdili, že obžalovaný mal Simonu napadnúť a ani nič také nevideli.

Z obhliadky tela obžalovaného neboli podľa advokáta zistené žiadne skutočnosti, ktoré by nasvedčovali, že by fyzicky udieral inú osobu.

Rozsudok si na vlastné uši vypočul len Holanďanov advokát, samotný obžalovaný na súd neprišiel. Otázke prečo je na slobode, som sa venoval v staršom článku, odkaz je tu:

http://taldik.blog.sme.sk/c/417203/sudy-obzalovali-ho-z-vrazdy-priatelky-je-na-slobode.html

Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, na obžalovaného sa tak stále hľadí ako na nevinného.

Aj keď som sa v článku snažil iba zhrnúť fakty, neznamená to, že mi zavraždenej dievčiny nie je ľúto. Nikto si asi nevie predstaviť, čo prežívala a stále prežíva jej rodina. Zostáva len dúfať, že potrestajú aspoň jej vraha, hoci Simone to už nepomôže.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?