SÚDY: Zaslúžia si policajti ísť do basy na 5 rokov za prijatie šampanského ako úplatku ?

Autor: Jaroslav Taldík | 6.7.2016 o 8:12 | Karma článku: 2,45 | Prečítané:  618x

Na tri roky a štyri mesiace poslal súd za mreže policajta, ktorý prijal úplatok vo výške 500 eur. V inom prípade si dvaja strážcovia zákona vypýtali kartón šampanského.

Prvý z nich by si mal, zatiaľ podľa neprávoplatného rozsudku, odsedieť päť rokov a dva mesiace, jeho kolega rovných päť rokov. Sú to primerané tresty, je to veľa alebo naopak málo?

V prvom prípade rozhodol Špecializovaný trestný súd v Pezinku koncom júna tohto roka. Podľa obžaloby mal strážca zákona v nákupnom stredisku v centre Bratislavy prijať od účastníčky dopravnej nehody sumu 500 eur, ktorú si predtým vyžiadal. Priamo na mieste ho zadržala polícia. Rozsudok v tomto prípade je už právoplatný, nakoľko teraz už bývalý policajt, uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste.

Druhý prípad je zaujímavejší a súd v ňom rozhodoval v decembri 2015. V zmysle obžaloby policajná hliadka zastavila v auguste 2013 na Vajnorskej ulici v Bratislave vodiča z dôvodu, že mal prejsť cez križovatku na červené svetlo. Vo vozidle sa vtedy nachádzala aj priateľka šoféra, teraz už jeho manželka. Podľa vodiča mu policajti najprv chceli uložiť pokutu vo výške 150 eur, nemal však pri sebe dostatok hotovosti. "Povedal mi, že to vybavíme inak. Priateľke za to, že som ju ohrozil, som mal kúpiť kabelku za 130 eur a im šampanské v hodnote 20 eur,“ uviedol vodič v trestnom oznámení.
Podľa obžaloby si policajti nevypýtali obyčajné šampanské, ale De Luxe. Pripomínam však, že v tomto prípade rozsudok ešte právoplatný nie je.

Nechajme bokom otázku, čo za blba si vypýta od vodiča kartón šampanského a kvôli tomu riskuje pár rokov vo väzení, celkom slušnú prácu, ohrozí živobytie rodiny a utrpí strašnú hanbu. Pokiaľ sa teda právoplatne potvrdí, že vodič vypovedal pravdu.

Ak policajt zoberie úplatok, dostáva sa do trestnej sadzby od päť do 12 rokov. Pokiaľ sa prizná, oľutuje atď. a uzavrie s prokurátorom dohodu o vine a treste, spodná hranica sa mu zníži o jednu tretinu, takže sa dostáva na minimum tri roky a štyri mesiace. Menej skrátka dostať nemôže. Pokiaľ vo väzení seká dobrotu, môže po odpykaní dvoch tretín trestu požiadať o predčasné prepustenie. V každom prípade sedí minimálne 26 mesiacov a niekoľko dní. To môže byť prípad spomínaného expolicajta, ktorý zobral už spomínaných 500 eur.

No a pokiaľ sa strážca zákona neprizná a prokurátor mu vinu napriek tomu preukáže, súd mu ukladá trest vo výške minimálne päť rokov. To je prípad vyššie spomínanej policajnej hliadky a kartónu šampanského.

Samozrejme, súd môže ísť mimoriadne aj pod spodnú hranicu, ale tam musia byť splnené určité podmienky a mne sa to ešte vidieť naživo nepošťastilo.

Ide o dosť veľké pálky, najmä keď sa v médiách dočítame o viacerých prípadoch nepriamej korupcie, kde obžalovaní dostávajú tresty oveľa nižšie. Za všetky si zoberme mediálne známy prípad bývalého poradcu premiérky Ivety Radičovej a bývalého veľvyslanca SR v Keni, ktorý dostali nepodmienečné tresty vo výške 1,5 roka resp. 15 mesiacov a peňažné tresty. Samozrejme, aj oni môžu požiadať o predčasné prepustenie. Pripomínam, že v tejto veci malo ísť o 30.000 eur.

No a okľukou ("obkľuka" je nespisovne, pozdravujem v TASR pani editorky a ďakujem za sústavné  vzdelávanie v spisovnej slovenčine, mám s tým občas problém) sa tak vraciam späť k už raz položenej otázke. Sú tresty pre policajtov za korupciu u nás primerané alebo nie?

Túto otázku som položil napríklad JUDr. Petrovi Vačokovi. Pre tých, ktorí v 90. rokoch minulého storočia ešte nežili alebo bývali niekde na Marse, ide o bývalého vyšetrovateľa, ktorý „bol odídený“* v súvislosti s vyšetrovaním únosu syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča ml. a v súčasnosti pracuje ako advokát. Môže teda svoj pohľad na vec podoprieť dostatočnými skúsenosťami.

„Ja si myslím, že pri tvorbe sadzieb korupcie prevýšil politický pohľad nad vecnosťou. Treba si uvedomiť, že sekundárne to nesie aj ďalšie postihnutie. U človeka, ktorý sa dopustil trestného činu korupcie, je nulová tolerancia, už nikdy v podstate nemôže pracovať v štátnej správe, takže to je obrovské obmedzenie. Ja si myslím, že pre tieto prípady by bolo aj pre spoločnosť vhodnejšie, aby samozrejme takéto osoby boli odsudzované, ale nie vždy je primerané, aby to bol trest nepodmienečný. Sú ďalšie možnosti, ešte peňažný trest atď. Izolácia od rodiny takéhoto človeka je podľa mňa niekedy zbytočná,“ vyjadril svoj názor. Mimochodom obhajoval práve toho policajta, čo zobral 500 eur.

Zaujímavé je, že podobný pohľad mal aj človek z druhej strany, nemenovaný prokurátor a kamarát, s ktorým som raz túto tému rozoberal pri pive. „Vrchnú hranicu by som nemenil, ale rozšíril by som trestnú sadzbu tak, aby tam prichádzala do úvahy aj podmienka,“ povedal mi, upierajúc svoj temný pohľad do zlatistých hĺbok Svijanskej desítky.

Nuž, takže asi tak. Každý asi chápe, že korupcia je zlo, proti ktorému by sa malo bojovať. Policajt, ktorý zoberie úplatok, by mal okamžite letieť zo zboru a samozrejme dostať aj náležitý trest. Ale ísť za kartón šampanského do basy na päť rokov mi pripadá naozaj veľa.

 

*“Byť odídený“ je krásna fráza, ktorú vynašiel Policajný zbor. Ide o situáciu, keď si dá policajt dobrovoľne žiadosť o odchod do civilu, ale  v podstate mu nič iné neostáva, nakoľko mu idú šéfovia po krku. Deje sa to najmä po voľbách a zmene ministra vnútra.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?