SÚDY: Za vraždu, znásilnenie a sexuálne zneužitie poslal súd Norberta za mreže na 24 rokov

Autor: Jaroslav Taldík | 11.5.2016 o 10:51 | Karma článku: 3,46 | Prečítané:  980x

V pondelok (9.5.) tento týždeň som sa na Okresnom súde Bratislava I (OS BA I) zúčastnil vyhlasovania rozsudku v sledovanej kauze prípadu vraždy a sexuálneho zneužitia jednej a znásilnenia inej mladej ženy v Bratislave.

Obžalovaným v oboch prípadoch bol 41- ročný Norbert , ktorého senát poslal za mreže na 24 rokov. Tento rozsudok však ešte nie je právoplatný, nakoľko sa obžalovaný odvolal priamo v miestnosti súdu.

V úvode pojednávania predseda senátu stručne zhrnul skutky, ktoré prokuratúra kladie obžalovanému za vinu. O čo išlo?

V máji minulého roka bolo na kope zeminy v bratislavskej Petržalke nájdené mŕtve telo 25-ročnej Andrey. Policajti zistili, že ju niekto surovo napadol a zbil a spôsobil jej také poranenia hlavy, ktoré neprežila. Okrem toho mladú ženu sexuálne zneužil vínovou fľašou. Podrobnosti, ktoré na súde odzneli, sa mi tu opakovať nechce.

Jeden z príbuzných zosnulej ženy však plakal tak hlasno, že ho musel sudca upozorniť, že, žiaľ, ruší pojednávanie.

Ako podozrivého si strážcovia zákona vytipovali práve Norberta. Prečo? Čiastočná odpoveď zaznela v pondelok na súde, kde predseda senátu stručne odôvodnil rozsudok súdu.

Z informácií, ktoré tu odzneli, okrem iného vyplynulo, že Norbert si mal s Andreou v čase pred jej smrťou vymeniť niekoľko SMS správ, v ktorých ju pozýval na stretnutie. Zabávajúcu sa dvojicu, spolu s ďalším párom, zachytila aj bezpečnostná kamera v jednom bratislavskom podniku.

Policajtom sa zároveň podarilo nájsť šoféra autobusu, ktorý v prípade vystupoval ako svedok. Potvrdil, že Norberta aj Andreu v noci v čase pred jej smrťou viezol a obaja vystúpili neďaleko miesta, kde ženu zavraždili.

Dôležitý pre súd bol v tomto prípade však znalecký posudok ohľadom biologických stôp. Neďaleko zavraždenej Andrey sa totiž našla vínová fľaša. Okrem krvi na nej experti našli aj biologické stopy, ktoré boli zhodné s DNA profilom obžalovaného.

Stopy jeho DNA boli navyše aj na pančuškách a nohavičkách zavraždenej. Mimochodom, aj týmto faktom argumentoval sudca, keď rozoberal obhajobu Norberta. Ten prevažne tvrdil, že si na nič nepamätá, spomenul si však, že zavraždená Andrea ho mala sexuálne orálne uspokojovať. „V prípade orálneho uspokojovanie nebol dôvod, aby sa biologické stopy nachádzali na pančuškách a nohavičkách poškodenej,“ tvrdil predseda senátu.

V blízkosti miesta činu našli policajti aj trasologickú stopu, teda odtlačok topánky. Presne takej, aké používal aj obžalovaný. Či sa naozaj jednalo o jeho tenisku, sa však preukázať nepodarilo.  Prečo tomu tak bolo, zase vysvetlil sudca.  „Súd poukazuje na zaujímavú skutočnosť, že obžalovaný po tom, čo bol pod značným vplyvom alkoholu, že si na nič nepamätá, bola jedna z prvých vecí, ktoré urobil po zobudení, že opral svoje veci, ktoré mal deň pred tým na sebe a vyhodil tieto tenisky ešte predtým ako si mal podľa vyjadrenia svedkyne kúpiť nové,“ povedal predseda senátu.

 

Pri vyšetrovaní tohto prípadu policajti zistili, že DNA obvineného sa im v databáze zhoduje s dovtedy neobjasneným trestným činom znásilnenia vtedy len 16-ročnej Martiny.

Ako zaznelo na súde „...Dňa 8.11.2014 na doposiaľ neustálenom mieste v Bratislave surovo napadol a fyzicky zbil poškodenú Martinu Xxx. Útok smeroval najmä na oblasť hlavy a hrudník poškodenej, pričom na nej proti je vôli vykonal pohlavný styk, spôsobil jej otras mozgu, podliatiny tváre, tržné rany genitálií a pošvy a vonkajšie zranenia v oblasti konečníka s dobou liečenia 21 dní... Následne jej odcudzil mobilný telefón...“

Na rifliach Martiny sa opäť našli stopy po spermiách obžalovaného. Ten na pojednávaní k tomuto skutku odmietol vypovedať, podľa súdu ale o dobrovoľný pohlavný styk rozhodne nešlo. Okrem iného sa súd oprel o charakter zranení dievčiny popísaných v lekárskej správe.

Na súde vypovedal aj taxikár, ktorý dievčinu viezol po skutku domov. Mala mu uviesť, že bola znásilnená. Nevšimol si na nej žiadne zranenia, mladá žena bola značne opitá.

Martine navyše v tejto dobe zmizol jej mobilný telefón, ktorý sa našiel práve u Norberta.

Na záver len pár poznámok. Rozsudok OS BA I nie je právoplatný, takže obžalovaný sa stále považuje za nevinného. Snažil som sa len stručne zhrnúť dôkazy, tak ako som ich vnímal ja a vyhnúť sa akémukoľvek názoru. 

Pri vyhlasovaní rozsudku to funguje tak, že sudca ho odôvodní len stručne, úplné odôvodnenie obsahuje až písomné rozhodnutie, ktoré sa stranám doručuje neskôr. Ústne odôvodnenie som v pondelok na svoj záznamník nahrával 1 hodinu a 11 minút. Pre účely tohto blogu som to musel skrátiť, čo samozrejme ide na úkor objektivity. Sudca pri odôvodňovaní rozsudku vyhodnotil viacero dôkazov a ešte viac ich bude rozobratých v písomnom vyhotovení rozsudku. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?