SÚDY: Nový rekord? Súd rozhodoval prípad neuveriteľných 35 rokov. Pozrite sa prečo.

Autor: Jaroslav Taldík | 7.5.2016 o 11:06 | Karma článku: 5,45 | Prečítané:  1460x

Pred pár dňami ma zaujala tlačová správa Ústavného súdu (ÚS) SR o prieťahoch v konaní pred všeobecnými súdmi na Slovensku. Jej súčasťou bola aj tabuľka najväčších hriešnikov, teda označenie súdu, veci a najmä dĺžky konania. 

Akési smutné prvenstvo si odniesol Okresný súd Bratislava I (OS BA I), ktorý v jednom prípade rozhodoval neuveriteľných 35 rokov. O čo presne išlo?

Píše sa rok 1980. Slovensko je súčasťou Československej socialistickej republiky, vládne hlboký socializmus a do Rakúska sa nechodí  tankovať lacnejší benzín, ale hľadí sa naň cez ostnaté drôty. Na zimných olympijských hrách v Lake Placid v USA obsadia hokejisti ČSSR piate miesto, futbalisti na ME skončia tretí. Za prezidenta štátu „prekvapujúco“ opäť zvolia Gustáva Husáka. Ja osobne napríklad navštevujem materskú škôlku v Nitre a hrám sa s formičkami na piesočku.

No a v tomto roku bol taktiež na Okresnom súde Bratislava 1 podaný  „žalobný návrh o vyúčtovanie ­zaplatenie nájomného a zrušenie podielového spoluvlastníctva k nehnuteľnosti: DOMU o štyroch bytoch a dvojgaráže, ktorý celý DOM obývajú dvaja zvyšní spoluvlastníci a dva byty prenajímajú bez súhlasu žalobcov.“

Písať tu o vydaných rozhodnutiach, odvolaniach, zrušených uzneseniach a chronologicky zoradených úkonoch nemá podľa mňa žiadnu cenu, vydalo by to na niekoľko strán a nikoho to nezaujíma. Ak by náhodou predsa, nech si na internete zadá stránku ustavnysud.sk a v časti Vyhľadávanie podaní a rozhodnutí zadá číslo konania II. ÚS 834/2014. Dôležité je, že v tejto veci sa „koná“ 35 rokov bez právoplatného rozhodnutia.

Ak som si správne prečítal nález ÚS SR, v podstate malo ísť o dom a dvojgaráž postavenú na významnom mieste nad Bratislavským hradom, kde sú nehnuteľnosti najdrahšie a prenájmy najvyššie. Podľa tvrdenia jednej zo strán „ ...Súd tým, že vo veci spravodlivo nerozhodol v primeranej lehote po dobu vyše 30 rokov, zvýhodnil dve rodiny – odporcov, ktorí v rozpore so zásadami slušnosti, morálky a zákona si rozdelili DOMOVÚ nehnuteľnosť na významnom mieste k užívaniu tak, ako keby im patrila v celosti a bránia vstupu na pozemok i DOMU sťažovateľovi.“

Zaujímavé pre mňa boli tie časti, v ktorých Ústavný súd napríklad skonštatoval, že „... ústavný súd sa napokon zaoberal postupom okresného súdu v predmetnej veci a predovšetkým opakovane poukazuje na to, že napadnuté konanie sa začalo 14. apríla 1980 a bez právoplatného rozhodnutia trvá už viac ako 35 rokov...“

Sťažovateľ logicky požadoval odškodnenie kvôli prieťahom v konaní. Išlo už o právneho nástupcu, pôvodne sa súdila (pravdepodobne) jeho babka.

Okrem iného tvrdil, že zavinením Okresného súdu Bratislava I mu vznikla majetková ujma 240.000 eur a nemajetková ujma 280.000 eur. Dodnes si vraj nemal za čo kúpiť byt, je slobodný a bezdetný.

V náleze Ústavného súdu si môžeme prečítať aj vyjadrenia predsedníčky OS BA 1.  Prieťahy v konaní priznala, ale taktiež uviedla, že k dĺžke konania prispelo aj zisťovanie dedičov (keďže za vyše 30 rokov už niektorí z pôvodných účastníkov konania zomreli) či to, že samotný sťažovateľ nerešpektoval podľa nej predvolania a nechodil na súd. Dodala ešte, že vo veci samej bol vyhlásený rozsudok dňa 8. januára 2015.

Len na okraj, sťažovateľom v tomto prípade nie je ostrieľaný právnik finančného žraloka, ale strojný zámočník.

Argumenty OS BA 1 Ústavný súd neuznal. Okrem iného napríklad skonštatoval, že „...K týmto zbytočným prieťahom pritom nedošlo v dôsledku zložitosti veci ani správania účastníkov, ale výlučne v dôsledku postupu súdu.“

Veľmi ťažko sa dá totiž logicky zdôvodniť, prečo v nejakej veci nemáme právoplatný rozsudok viac ako 30 rokov.

Záver? Ústavný súd priznal sťažovateľovi finančné zadosťučinenie vo výške 17.500 eur kvôli prieťahom v konaní. Hádajte, kto ich nakoniec zaplatí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Čo sa deje v hokeji? Je to divadlo, vinníkmi sme všetci, tvrdí Graňák

Zlá skúsenosť s Cígerom a Švehlom mohla odradiť hráčov z NHL od štartu na majstrovstvách sveta, hovorí skúsený obranca.

TECH

Vedci sú na stope tajomstvu DNA

Vďaka úžasnému technologickému vývoju vznikajú nové vedné odbory.

EKONOMIKA

British Airways vypadli systémy, na letiskách panuje chaos

Zrušila sobotňajšie lety z Londýna.


Už ste čítali?