reklama

AMNESTIE: Zrušia poslanci aj milosť pre Mariána Kočnera?

Na prvom tohtoročnom zasadnutí slovenského parlamentu, ktoré začína koncom januára, sa budú poslanci okrem iného zaoberať aj zrušením tzv. Mečiarových amnestií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V poslednom období sa čoraz častejšie ozývajú hlasy, že okrem amnestie bývalého šéfa HZDS by sa mala zrušiť aj milosť bývalého prezidenta Michala Kováča st. jeho synovi z roku 1997.

O aké rozhodnutia najvyšších ústavných činiteľov išlo ?

Máme 90. roky minulého storočia. Na Slovensku pevnou rukou vládne HZDS premiéra Vladimíra Mečiara za podpory Slotovej SNS a Ľuptákovho ZRS. Prebieha netransparentná privatizácia, mafiáni sa navzájom strieľajú ako na bežiacom páse a v najvyššej politike vrcholí boj medzi Mečiarom a prezidentom Michalom Kováčom starším.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mečiarovi tak musí pripadať zatykač nemeckých orgánov na prezidentovho syna Michala Kováča ml. v prípade podvodu ako dar z nebies. Kováča ml. podozrievajú, že mal spolu s Mariánom Kočnerom, Syč-Milým a ďalšími osobami pripraviť spoločnosť Technopol o viac ako dva milióny amerických dolárov. Aj teraz je to pekný peniaz, ale v rokoch 1994 a nasledujúcich ste si za ne mohli kúpiť ešte o pár bytov viac.

Zarazilo niekoho meno Mariána Kočnera v tejto kauze?

Áno, máte pravdu. Ide o toho Kočnera, ktorý pre pár mesiacmi zorganizoval tlačovú besedu, na ktorej upozornil na existenciu internetovej stránky, ktorá obsahovala ukradnuté prepisy mailov a SMS správ medzi poslancom Gáborom Grendelom a niektorými novinármi z obdobia, keď bol ešte vo funkcii hovorcu ministra vnútra Daniela Lipšica. Prepisy boli možno pravé úplne, možno nie, ale nič nezabránilo následnej chutnej hádke v priamom prenose medzi Kočnerom a prevažne novinármi, ktorých mená sa na spomínanej stránke nachádzali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Priznávam, Marián Kočner je človek, ktorý ma určitým zvráteným spôsobom fascinuje. Je to taká slovenská pokrivená verzia Forresta Gumpa.

Však skúsme spolu. V 90. rokoch (za vlády Mečiara) ho polícia obvinila z podvodu v súvislosti s Technopolom. Spolu s europoslancom a šéfom SaS Richardom Sulíkom si zahral hlavnú úlohu vo videonahrávke s témou voľba generálneho prokurátora. Vystupuje v kauze okolo bytového domu Glance House, účinkoval aj v krátkej epizóde „Boj o Markízu.“ Občas sme ho mohli zazrieť v televízii na niektorom celebritnom podujatí. No a pred pár mesiacmi som ho z prvej rady počúval na brífingu vo Fórume, teda v Crowne Plaza ohľadom SMS. Mnohí dokážete tento zoznam ešte doplniť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Bez ohľadu na to, kto je práve pri moci, Kočner sa má fajn stále.

Dňa 31. augusta 1995 neznámi páchatelia zablokovali auto Michala Kováča ml. na ceste pri Svätom Jure, naliali do neho alkohol a zavliekli pred policajnú stanicu v rakúskom Hainburgu. Čo čert nechcel, dajaký chlap ešte aj rakúskym policajtom zavolal, že v kufri auta majú prezidentovho syna, na ktorého je vydaný medzinárodný zatykač.

Napísal som “neznámi páchatelia,“ nakoľko po „odídení“ dvoch policajných vyšetrovateľov, ktorí sa prípadom zaoberali, dospel ten tretí k záveru, že išlo o samoúnos. Svoj názor, že na zavlečení sa nejakým spôsobom podieľala Slovenská informačná služba, už napísali mnohí. Dokonca aj Michal Vaľo, generálny prokurátor za Mečiara, ktorý v decembri krstil knihu Nebo, peklo, politika.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nechcem túto vážnu tému zľahčovať, ale v tom roku som navštevoval druhý ročník vysokej školy. Vlasy som mal poniže pliec, čítal Národnú obrodu a neskôr Sme a spolu so spolužiakmi sme s pivom v ruke a cigaretou v hube vášnivo diskutovali o politike. Najobľúbenejším vtipom na internátnych chodboviciach bola niekoľko mesiacov hláška „Vlado, aj my chceme whisky!“

Rakúsky súd Kováča ml. do Nemecka nevydal, nakoľko bol na územie nášho suseda zavlečený. V kauze Technopol ho spolu s Kočnerom a ďalšími stíhali aj na Slovensku, Kováč starší však svojmu synovi, Kočnerovi a Syč-Milému udelil milosť.

Aby nedošlo k omylu. Michala Kováča st. si vážim ako človeka, ktorý podľa mňa prispel k tomu, že Slovensko v súčasnosti nie je Bielorusko a ja pri výlete na bicykli do Rakúska nemusím na hraniciach ani pribrzdiť. Pre mňa ide skôr o dôkaz niekedy smutnej pravdy, že svet nie je čierno-biely.

No a tu narážam na problém. Poslanci chcú zrušiť Mečiarove amnestie, aby sa okrem iného mohlo vyšetriť zavlečenie prezidentovho syna do cudziny. Dobre. Viacerí sa vyjadrili, že to podporia, ale, že treba zrušiť aj milosť prezidenta Kováča st. pre jeho syna. Dobre. Lenže on udelil v tej istej veci milosť aj Kočnerovi, zrušia teda milosť aj jemu? A čo ďalší? Mečiarova amnestia sa týkala aj celých skupín obvinených, napr. tých čo mali spáchať úmyselné trestné činy, pri ktorých bola horná sadzba šesť mesiacov. Rozmýšľam ako sa na to bude dívať ten okradnutý alebo oklamaný, ktorého útočníka Mečiar omilostil. Nemá aj on právo na spravodlivosť?

Odpoveď nepoznám. Kde však určíme hranicu, že jeden prípad napriek milosti vyšetriť skúsime a iný už nie? Prečo Kováč ml. áno a Kočner nie?

Na stránke NR SR sa dá nájsť návrh ústavného zákona, ktorým sa budú zaoberať poslanci. O milostiach Kováča st. v nich nie je ani slovíčko. Program januárovej a februárovej schôdze NR SR, v čase keď píšem tieto riadky, zverejnený nebol.

Michala Kováča ml. nemecký súd nakoniec oslobodil. Toto rozhodnutie k dispozícii nemám a po nemecky nehovorím. Som odkázaný na médiá, podľa ktorých mohlo ísť o nejaký paragraf 153 a nemeckého Zákona o procesnom poriadku. V uvedenom zákone sa majú spomínať možnosti zastavenia trestného stíhania voči obžalovanému - menšia vina, pozitívne správanie sa v poslednom období, nepáchanie ďalšej trestnej činnosti a pod. Na základe tohto paragrafu vraj môže byť udelená finančná pokuta, alebo je možnosť venovať finančný obnos na charitatívne ciele.

Našiel som taktiež dôvod, že nebolo možné očakávať jeho odsúdenie. Bez ďalšieho vysvetlenie neviem, čo si mám pod tým predstaviť.

Po voľbách v roku 1998 spravil prezidentov syn kariéru v politike. V čase keď bol ministrom zahraničných vecí súčasný europoslanec Eduard Kukan dokonca pracoval na veľvyslanectve v Indii.

Je mi ľúto všetky obete trestných činov a ich príbuzných. Sám však budem so záujmom sledovať ako a či vôbec sa poslanci s týmto celým problémom okolo amnestií a milostí vysporiadajú.

Zdroje.

Amnestie a milosti boli zverejnené v Zbierke zákonov (55/1998, 214/1998, 375/1998), sú aj v rôznych publikáciách napr. aj v spomínanej Vaľovej knihe.

Návrh ústavného zákona je na internetovej stránke NR SR http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=7&ID=318

Rozhodnutie nemeckého súdu o zastavení stíhania v prípade Kováča ml. som nečítal, hľadal som informácie na internete, ale okrem vyššie spomenutého som nachádzal zväčša len rôzne politické prehlásenia.

Kočnera si každý nájde ľahko, vrátane mnohých videí na youtube.

Jaroslav Taldík

Jaroslav Taldík

Bloger 
  • Počet článkov:  34
  •  | 
  • Páči sa:  29x

Amatérsky bežec. Turista. Milovník psov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu