reklama

SÚDY: Najvyšší súd bude opäť rozhodovať, či inšpekcia môže stíhať policajtov alebo nie

Už za pár dní (6.6.) by mala na Najvyššom súde pokračovať ďalšia časť ságy týkajúca sa postavenia inšpekčnej služby Ministerstva vnútra (MV) SR, konkrétne či táto inštitúcia môže stíhať policajtov alebo nie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zároveň ide o jednu časť dlhého príbehu vzájomného vzťahu medzi súčasným ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a bývalým ministrom spravodlivosti a expredsedom Najvyššieho súdu (NS) SR Štefanom Harabinom. Verejnosť väčšinou reflektuje len tie jeho tragikomickejšie časti ako sú pokusy o „atentát“ s geniálnym využitím stropného svietidla ako vražednej zbrane a následnej žiadosti o ochranku a ďalšie slovné prestrelky.

Výmena názorov medzi oboma zúčastnenými nasledovala aj po rozhodnutí senátu NS SR práve pod vedením Štefana Harabina, ktorý v prípade korupcie jedného policajta oslobodil a v prípade druhého v súvisiacej veci trestné stíhanie zastavil.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale pamätá si dnes už niekto, o čo vlastne v celej veci ide?

Celý prípad začal ešte v roku 2013. Vtedajší policajt Jaroslav S. ponúkol prostredníctvom SMS správy svojmu vtedajšiemu kolegovi Marošovi P. prostredníctvom SMS správy sumu 50 eur za to, že mu zistí bližšie informácie o zastavení vozidla a zadržaní jeho vodiča inou policajnou hliadkou.

Konkrétne, ako sa píše v dovolaní Generálnej prokuratúry (GP), ktoré som si ako redaktor TASR vyžiadal na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám, „ktorými príslušníkmi PZ bol zastavený a kontrolovanými, na akom vozidle v tom čase jazdil aké veci boli u neho nájdené.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Teda, ak som to správne pochopil, jeden policajt mal ponúknuť inému policajtovi 50 eur za to, že mu poskytne informácie o činnosti iných policajtov. Prečo ho to zaujímalo, môžeme len hádať, v dovolaní som to nenašiel.

Inak tá policajná hliadka, ktorá predmetné vozidlo zastavila, by možno tiež celkom rada položila niekoľko otázok svojim, teraz už exkolegom, že pre koho tie informácie o nich a jej práci zisťovali.

Suma sumárom Maroš P. dostal za prijímanie úplatku 5 rokov väzenia. Téma výšky trestov pre policajtov je na samostatný blog, niekedy sa k tomu možno dostanem. Maroš P. sa odvolal sa na NS SR a o jeho odvolaní rozhodoval práve senát Štefana Harabina. No a napriek tomu, že inšpekcia stíha policajtov už roky, senát Maroša P. oslobodil a v prípade Jaroslava S. trestné stíhanie zastavil.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prečo?

Dačo z rozhodnutia NS SR cituje generálna prokuratúra, avšak dovolanie má 18 strán, kto chce ísť do hĺbky, nech si to vyžiada, mne to poskytli, takže by to už mali mať nachystané aj so začiernením osobných údajov.

V podstate išlo o to, že vyšetrovateľ Sekcie kontroly a inšpekčnej služby nebol oprávnený vo veci konať, teda ani začať trestné stíhanie, ani vzniesť obvinenie a ani vec ukončiť a poslať na prokuratúru. Pretože „...trestné stíhanie začal neoprávnený orgán, bez kompetencie v zmysle Trestného poriadku a zákona o Policajnom zbore. Keďže úkony nezákonného orgánu nie je možné zhojiť, treba ich od samého začiatku považovať za nulitné...“ A dôkazy takto získané sú nezákonné a atď.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

NS SR osobitne zdôraznil, že pracovníci inšpekcie nemali ani právo žiadať súd o povolenie odposluchov a ak ich sudca povolil, porušil tým zákon.

Nasleduje rozsiahla citácia argumentov NS SR, prečo inšpekcia vyšetrovať policajtov nemôže a podobne rozsiahla argumentácia GP SR, prečo tak robiť môže.

Napríklad (pokojne preskočte):

Senát súdu citujúc z právnych predpisov tvrdil, že z organizačnej štruktúry PZ vyplýva, že inšpekčná služba v nej nie je začlenená. Podľa neho ministerstvo vnútra nie je bezprostredne a priamo riadiacim orgánom policajných služieb a útvarov, podobne ako Ministerstvo spravodlivosti SR neriadi súdy v tom, ako majú konať a rozhodovať v konkrétnych veciach.
GP SR sa pri svojej argumentácii odvoláva aj na zákon o Policajnom zbore. „Služby a útvary PZ riadi prezident, ak minister neurčí inak,“ cituje zo zákona. V tejto súvislosti je podľa nej nesprávny záver odvolacieho súdu, podľa ktorého síce minister môže riadením služieb a útvarov poveriť inú osobu ako prezidenta PZ, ale nemôže tieto služby a útvary riadiť sám.
GP SR okrem iného pripomína, že podľa zákona o PZ účinného od roku 1994 bola inšpekčná služba podriadená priamo ministrovi vnútra. V roku 2003 nadobudla účinnosť novela zákona, podľa ktorej všetky služby PZ riadi Prezident PZ, ak minister vnútra neurčí inak, a tento legislatívny stav podľa nej platí až dodnes. V roku 2007 pritom podľa názoru GP SR došlo len k zlúčeniu dvoch úradov MV SR, a to úradu kontroly ministra a úradu inšpekčnej služby PZ do jednej sekcie kontroly a inšpekčnej služby.

„Inšpekčná služba je mimo pôsobnosti Prezidenta PZ už od svojho vzniku a nie od roku 2007, ako je uvedené v rozhodnutí odvolacieho súdu,“ konštatuje GP SR.

Pokračovať môžete tu.
Ja som však chcel upozorniť na to, že niekedy v záplave paragrafov, odôvodnení, citácií a slovných prestreliek medzi sudcami a politikmi, zabúdame na to, že tu máme nejaké konkrétne podozrenie z trestného činu. Dvoch bývalých policajtov, ktorý si z poskytovania informácií dokonca o vlastných kolegoch mohli spraviť biznis a polícia, prokuratúra a súdy by sa s tým mali nejak rozumne vysporiadať.

Mimochodom, na začiatku tohto roka som ako redaktor TASR zaslal rovnaké otázky súčasnému aj bývalému šéfovi rezortu vnútra Robertovi Kaliňákovi a Danielovi Lipšicovi. Zaujímalo ma, či by zmenili postavenie inšpekcie. Obaja vo vzácnej zhode tvrdili, že nie.

Viac napr. tu:

http://www.teraz.sk/slovensko/policajna-inspekcia-kalinak-lipsic/179540-clanok.html

Citoval by som sme.k, ale nevedel som to nájsť.

Jaroslav Taldík

Jaroslav Taldík

Bloger 
  • Počet článkov:  34
  •  | 
  • Páči sa:  29x

Amatérsky bežec. Turista. Milovník psov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu